Bakan Nebati'den enflasyon mesajı

Bakan Nebati, mevcut küresel olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini ve öncü göstergelerin ilk çeyrekte güçlü ve dengeli büyümeyi gösterdiğini belirtti.

Bakan Nebati'den enflasyon mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin 21. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasında; rakamlara dayanarak, Türkiye'nin dünyada yaşanan ekonomik olumsuzluklara rağmen büyümeye devam ettiğini aktardı, ayrıca enflasyon ve büyümeye dair mesajlarını paylaştı.

"Çabamız enflasyonun Türkiye'de mutlak suretle kontrol altına alınması"

Bakan Nebati, burada yaptığı konuşmasında, "Tüm dünya son 40 yılın en yüksek enflasyon oranları ile karşı karşıya. Enerji, artan emtia fiyatları, taşımacılık maliyetleri tüm dünyada enflasyonun rekor seviyelere ulaşmasına neden oluyor. Çabamız enflasyonun Türkiye'de mutlak suretle kontrol altına alınması ve hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemesidir." dedi.

"Ülkemiz büyümeye devam ediyor"

Nureddin Nebati, konuşmasında büyümeye vurgu yaparak "Mevcut küresel olumsuzluklara rağmen ülkemiz büyümeye devam ediyor. Öncü göstergeler bu yılın ilk çeyreğinde güçlü ve dengeli büyüme eğiliminin sürdüğünü gösteriyor.

İhracatta her ay rekor kırılıyor

İhracatta her ay yeni rekorlara imza atıyoruz. Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz 23,4 milyar dolarlık ihracat ile tüm zamanların aylık ihracat rekorunu kırdık. Bu ayda enerji hariç ihracatımız ithalatımızı geçmiş durumda." şeklinde açıklama yaptı.

"Enflasyonda devlet-millet kucaklaşması ile adımlar atacağız"

Nebati, "Ekonomimiz üretiyor, ihraç ediyor, istihdam oluşturuyor ve daha da önemlisi bunu gerçekleştirirken organik ve sürdürülebilir bir büyüme ortaya koyuyor." diyerek sürdürdüğü konuşmasını, "Enflasyon beklentilerindeki katılığın kırılmasını önümüzdeki dönemde beraber sağlayacağız. Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için, devlet-millet kucaklaşmasıyla gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz." şeklinde tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2022, 11:57

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER