Kadınlar tarafından üretilen kurutulmuş dondurma birçok ülkeye ihraç ediliyor

Yazın vazgeçilmez lezzeti dondurma artık kışında tüketilecek. Gaziantep’te kadınlar tarafından üretilen kurutulmuş dondurma birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Kadınlar tarafından üretilen kurutulmuş dondurma birçok ülkeye ihraç ediliyor

Yazın vazgeçilmez lezzeti dondurma artık kışında tüketilecek. Gaziantep’te kadınlar tarafından üretilen kurutulmuş dondurma birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin açtığı Tarım Okulunda dondurmayı kurutarak cips şekline getiren kadın kooperatifleri üyesi kadınlar, teknolojik cihazları kullanarak dondurmaya farklı bir tarz getiriyor. Dondurmalar özel dolaplarda önce donduruluyor. Daha sonra vakumlayarak kurutuluyor. Cips şeklini alan dondurmalar özel olarak paketlenerek Türkiye’nin dört bir yerine gönderiliyor. Yapılan bu işlemeler sayesinde Kurutulmuş dondurma yıllarca bozulmuyor. Yurt dışından da talep alan kadınlar günlük 200 kilo kurutulmuş dondurma üretiyor.

“Artık çocuklarınıza kışın rahatça dondurma yedirebileceksiniz”

Ezogelin Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu üyesi Pakize Kurt, “Burada kurutulmuş dondurma yapıyoruz. Artık kışında çocuklarınıza dondurma tüketilebilir. Donmuş dondurmayı dilimler haline getiriyoruz. Makinalarımızda içindeki suyunu aldığımızda kuru cips gibi bir dondurma elde ediyoruz. İnsanları kışın dondurma yemek cezbediyor. Tadan çok beğeniyor. Burası Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan girişimci ve üretim alanı olan bir tesistir. Kadınlarımız burada çalışarak üretiyor. Burada fıstıklı, sade, çilekli ve isteğe göre farklı meyvelerden dondurma yapıyoruz” dedi.

“Hem yurtiçi hem de yurtdışından yoğun talep alıyoruz”

Kurutulmuş dondurmaya yoğun talep olduğunu ifade eden Kurt, “Şuanda yurt dışından taleplerimiz daha fazladır. Hem yurtiçi hem de yurtdışına satışlarımız var. Çünkü kurutulmuş dondurma denildiğinde insanlar tadını merak ediyor. Bir tereddüt yaşıyorlar. Ancak bir defa alan 2. Defa tekrar sipariş veriyor” şeklinde konuştu.

“600 kilodan 200 kilo elde ediyoruz”

600 kilo dondurmadan 200 kilo kurutulmuş dondurma elde ettiklerinin altını çizen Kurt, “600 kilo dondurmadan 200 kilo kurutulmuş dondurma elde ediyoruz. Burada 7 kadın çalışıyoruz. Ürünün yoğunluğuna göre bu sayımız artıyor” diye konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER