Rusya Merkez Bankası'ndan kripto paraya engel önerisi

Rusya Merkez Bankası, kripto para birimi ticaretini ve madenciliğini yasaklamayı önerdi.

Rusya Merkez Bankası'ndan kripto paraya engel önerisi

El Salvador gibi ülkeler ülke ekonomisi kripto para üzerine kurma çalışmaları yürütürken, Rusya'da ise ekonomiye olumsuz etkisi neden gösterilerek engellenmesi öneriliyor.

TİCARETE VE MADENCİLİĞE ENGEL

Rusya Merkez Bankası, Rus ekonomisinin olumsuz yönde etkilendiği gerekçesiyle kripto para birimlerinin ticaretini ve madenciliğini yasaklamayı önerdi.

Rusya Merkez Bankası tarafından hazırlanan "Kripto paralar: eğilimler, riskler ve önlemler" adlı raporda, bireysel yatırımcılar için kripto para birimlerinin, yapılan yatırımların tamamen kaybolması anlamına gelebileceği belirtildi.

"KRİPTO PARA PİYASASININ BÜYÜMESİ BİR BALONA DÖNÜŞTÜ"

Kripto para piyasasındaki büyümenin, bir balona dönüştüğüne işaret edilen raporda, "Rusya Merkez Bankası, Rusya'da kripto para madenciliğindeki mevcut ölçeğin ve daha da yayılmasının ekonomi ve finansal istikrar için önemli riskler taşıdığına inanıyor." denildi.

"YENİ YASA VE DÜZENLEMELER YAPILMALI"

Raporda, madenciliğin verimsiz bir şekilde elektrik kullanımına yol açtığı belirtilerek, "Buna göre, en iyi çözüm, Rusya'da kripto para madenciliğini yasaklamaktır. Kripto paralar, yasa dışı faaliyetlerde de kapsamlı bir şekilde kullanılıyor. Bu nedenle Rusya'nın ülkedeki ticaretini etkin bir şekilde yasaklayan yeni yasalara ve düzenlemelere ihtiyacı var." ifadelerine yer verildi.

KRİPTO PARA MADENCİLİĞİNİN YÜZDE 11'İ RUSYA'DA

Rusya Merkez Bankası tarafından Ağustos 2021'de hazırlanan raporda, dünyada yapılan kripto para madenciliğinin yüzde 11'inin Rusya’da gerçekleştirildiği ortaya çıkmıştı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER