1981 yılında Erzurum’un Palandöken ilçesine bağlı Uzunahmet köyünde 7 çocuklu bir ailenin 6. çocuğu olarak dünyaya geldi. 1988 yılında Arifiye ilçesi Hanlı mahallesine taşınarak, ilk, orta ve lise eğitimini Sakarya’da tamamladı.

Çalışma hayatına henüz öğrenci olduğu yıllarda(1992) atıldı, perakende satış ve pazarlama sektöründe ciddi bir ticaret ve insan ilişkileri tecrübesi edinerek, bu süreci 2001 yılında noktaladı.

2002 yılında Ankara Genel Kurmay Özel Birliği’nde askerliğini tamamladı.
Kısa bir süre Sakarya’da kaldıktan sonra kendini geliştirmek ve alanında uzmanlaşmak adına İstanbul’da iki farklı özel şirkette ses ve görüntü sistemleri teknik bilgi, satış eğitimi alarak, 2007 yılında tekrar Sakarya’ya döndü.

Birkaç özel şirkette üst düzey yöneticilik ve eğitim danışmanlığı konularında hizmet vererek; bilgi, birikim ve tecrübelerini pekiştirmesiyle, reklam ve pazarlama sektöründe açık/ihtiyaç olduğunu gözlemledi, 2016 yılında kendi şirketi olan Eleganza Ajans’ı kurdu.

Ajans bünyesinde Türkiye genelinde reklam ve tanıtım hizmetlerinin yanı sıra, satış pazarlama alanında kişisel gelişim, motivasyon, diksiyon, ikna teknikleri gibi eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

2020 Ocak ayında Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Arifiye İlçe Başkanı olarak atandı. Aynı yıl Ağustos ayında MHP Arifiye ilçe kongresinde İlçe Başkanı görevine seçildi.

Ferit Şekerli Genç İş Adamları Derneği(GİAD) üyesi ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası(SATSO) 12. Meslek Komisyonu üyesidir.

Ferit Şekerli aynı zamanda Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği(ASKON) Sakarya Kurucu Yönetim Kurulu üyesi, Basım Yayın ve Reklam Sektörü Komisyon Başkan Yardımcısıdır.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ferit Şekerli örnek bir eş, örnek bir baba olma gayretinden taviz vermeyen, ticaret hayatında başarılı ve girişimci bir iş adamıdır.