Dışişleri Bakanlığı: Masum sivillerin hedef alınması kabul edilemez

Dışişleri Bakanlığı, Bucha ve İrpin'deki görüntülere ilişkin "Katliam" yorumunda bulunarak, olayın soruşturulması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı: Masum sivillerin hedef alınması kabul edilemez

Rusya ve Ukrayna arasında süren savaşta 42. güne girildi.

Brış müzakereleri için iki ülke arasında görüşmeler devam ederken Ukrayna'nın Kiev kenti yakınlarında bulunan Buça ve İrpin dahil çeşitli bölgelerden gelen insan cesetlerinin görüntüleri dünya kamuoyunun gündemine oturdu.

Görüntüler için Rusya'nın savaş suçu işlediği öne sürülürken Türkiye'den de Dışişleri Bakanlığı, medyaya yansıyan görüntülere ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlık,  görüntüleri katliam olarak değerlendirirken yapılan yazılı açıklamada  şu ifadelere yer verildi:

"KATLİAM GÖRÜNTÜLERİ DEHŞET VERİCİ"

"Kiev yakınlarındaki Bucha ve İrpin dahil çeşitli bölgelerden basına yansıyan katliam görüntüleri dehşet verici ve insanlık adına üzücüdür. Ukrayna halkının acısını paylaşıyoruz. Masum sivillerin hedef alınması asla kabul edilemez.

"BAĞIMSIZ BİR SORUŞTURMA YAPILMALI"

Konunun bağımsız bir soruşturmaya tabi tutularak sorumluların tespit edilmesi ve hesap vermelerinin sağlanması temel beklentimizdir. Türkiye, insanlık adına utanç verici bu tür sahnelerin son bulması ve bir an önce barışın sağlanması için çalışmaya devam edecektir."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER