Son dakika... Asgari ücret ne kadar olacak? TÜRK-İŞ Başkanı: Pazarlık 7785 TL açlık sınırından başlayacak

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret toplantısı öncesi, "Biz bugün komisyon asgari ücreti 5500 lira ile ilgili konuşmayacak. Asgari ücreti 7785 lira açlık sınırından başlayıp onun üzerinde nereye çıkarsa. Memnun edecek bir rakam olursa oturup altına imza atarız" açıklamasında bulundu. Toplantı, Türk-İş, TİSK ve hükümet tarafının bir araya gelmesiyle saat 14:00'te başladı.

Son dakika... Asgari ücret ne kadar olacak? TÜRK-İŞ Başkanı: Pazarlık 7785 TL açlık sınırından başlayacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında başladı. Bakanlıkta gerçekleştirilen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl, Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak ve TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç katıldı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay toplantı öncesi önemli açıklamalarda bulundu. 

Başkan Atalay'ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

Komisyon 15 kişiden oluşuyor. Her ortamda anlatmaya gayret ediyorum. Biz 5 kişiyiz. Burada da 5 kişisin, komisyon adil değil. Asgari ücrette kim Bartın'da çalışan terzinin çırağı, Artvin'deki çırak bunlar bu ülkenin kardeşimiz ama bunların kayıtları bizde olmayan insan topluluğu. Öyle bir imkan olsa da adil komisyon olsa, o komisyonun içinde de tamamı asgari ücretli olsa.

Bugüne kadar bunla ilgili 9-10-11-13 bin rakamları var. Hak-İş'in bizim rakamımız yok. Bizim 7785 lira, bu ne elimizde veri var. Bekar işçinin açlık sınır. Bunun içinde eğitim, ulaşım, gıda var. Bu veriler bizim elimizde. 40 yıldır uzmanlar bu rakamları söylüyor. Türk-İş'in açlık ve yoksulluk rakamı var. 10 bin 170 lira yoksulluk rakamı, bekar işçi için. Vergi en önemli meseledir. Vergi toplumun tamamını ilgilendiriyor. Vergiyle ilgili ülkeyi yönetenler düzenleme yapması gerekiyor. Her fırsatta kamuoyunda sendikaçıları Rıfat Bey'in arabasını bana yamaladılar. Ortada bir araba var öyle bir araba yok. Emek, işçi sıkıntı içinde. Veremeyeceğimiz hesap yok. Biz bugün komisyon asgari ücreti 5500 lira ile ilgili konuşmayacak. Asgari ücreti 7785 lira açlık sınırından başlayıp onun üzerinde nereye çıkarsa. Memnun edecek bir rakam olursa oturup altına imza atarız. Razı olmayan rakam gelirse ne imza atar ne o masaya otururuz. Bugün 5500 liraya oturmayacak komisyon. Açlık bedeli olan 7785 lira. Bu bizim teklifimiz değildi, Türk-İş istemiş gibi televizyonlar söylüyorlar. Asgari ücrette memnun olunacak rakam varsa varız, yoksa yokuz. Asgari ücretlinin başını aşağı eğdirecek dün de birşey yapmadık bugün de yapmayacağız. Komisyon karar verecek. Başkanlar kuruluna üye verecek.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER