TEKLEYEN RUSYA ORDUSU KUDRETLİ TSK’YI HATIRLATTI

Halkımızın hayat pahalılığı ve zamlarla mücadelesine virgül koyarak, dünyada yaşanan tarihi detaylara değinmek istiyorum. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı 36 günü geride bıraktı. “Birkaç günde Ukrayna’nın işi biter diyen” dünyayı Ukraynalılar destansı şekilde yanılttı. Ukraynalı müzisyenler, Türkiye’den alınan insansız hava araçları (İHA) Bayraktarlar’ın vurduğu Rus hedefler için şarkılar dahi yazarken, Rus ordusunun imajı da yerle bir oldu.

Putin’in iktidara geldiği 2000 yılından bu yana Rusya için yapılan imaj yatırımı, şehirleri ve sokakları savunan Ukraynalı askerler tarafından 36 günde yıkıldı. Başkent Kiev’den Ruslar’ı püskürten Ukrayna ordusunun, Rusya’nın 60 kilometre kadar içine helikopterle girerek petrol tesislerini bombaladığı dahi iddia edildi! Eğer doğruysa Rusya’nın hava savunma sistemi ve askeri gücünü ayaklar altına alacak bir gelişme bu.

Dünyada süper güç olarak tabir edilen bir ülkenin ordusunun imajını bitirme noktasına getirdi. Şöyle düşünelim, ABD helikopterlerinin Çin’in onlarca kilometre içine girip petrol tesisi vurması ne kadar gerçekçi geliyor? Ya da ABD’nin kendi hava sahasında 60 kilometre boyunca uçan Çin helikopterlerini fark edememesi mümkün mü?

Times dergisinin 2019’daki efsanevi kapak görselini anımsadım. Çin bayraklı büyük koltukta oturan kocaman bir panda (Çin’in milli hayvanı), kendinden kat be kat küçük bir boz ayıyı dizinin üzerinde tutuyordu ve ayının elinde de Rusya bayrağı vardı. Boz ayı da Ruslar’ın milli hayvanı. Yani “ABD’nin en büyük rakibi Rusya gibi gözükse de aslında onun çapından çok daha ileri seviyede bir Çin gerçeği var” mesajı veriliyordu.

Rus askerlerinin başta Kiev olmak üzere birçok cephede düştüğü durumu göz önüne alınca, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Barış Pınarı, Zeytin Dalı ve Pençe operasyonlarında sergilediği başarının büyüklüğü bir kez daha tescillendi. Azerbaycan ordusunun 1,5 yıl kadar önce Ermeni işgalinden Karabağ’ı kurtarırken verdiği mücadele de aynı şekilde...

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.