Putin gafil avlandı! Ruslar geri çekildi

Savaşın kaderi çiziliyor, Ruslar kafileler halinde Ukrayna'dan kaçıyor. Rus lider Putin Ukrayna'da en büyük yenilgiyi tattı, yıldırım baskına uğrayan Rus ordusunun Harkov çevresindeki deniz piyadelerinin yüzde 80'ini kaybettiği bildiriliyor.

Putin gafil avlandı! Ruslar geri çekildi

Ağustos ayı sonunda güneydeki Herson'da karşı taarruza geçtiğini duyuran Ukrayna ordusu, birkaç gün sonra sürpriz bir hamle yaparak Rus işgalcileri doğuda gafil avladı. Yıldırım harbine benzetilen saldırılarda birkaç gün içerisinde 3 bin kilometrekarelik alan Rus işgalcilerden kurtarıldı.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, karşı taarruzda elde edilen başarıların Rusya'nın yenilebileceğinin işaretini verdiğini söyledi. Financial Times gazetesine konuşan Reznikov, geri alınan 3 bin kilometrekarelik alanın beklediklerinden bile iyi olduğunu kaydetti, Ukrayna ordusunun baskınını 'tepeden aşağı yuvarlanan kar topu'na benzetip 24 Şubat'tan bu yana Rus işgalcilerin en büyük yenilgiyi aldığını duyurdu.

Savaş Araştırmaları Enstitütüsü (ISW), Ukrayna birliklerinin ülkenin en büyük ikinci kentinin adını verdiği Harkov bölgesinin neredeyse tamamını ani baskınla geri aldığını vurguluyor. Elde edilen zaferde Batılı ülkelerin gönderdiği silahların hassas bir rol oynadığını dile getiren ISW, yaz mevsimi başından bu yana Rusların canını yakan HIMARS füzelerinin Harkov'da da sonucu belirlediğini aktardı.

"Ukrayna savaşın akışını değiştirdi" diyen ISW, savaşın muhtemelen 2023'e kadar süreceği tahmininde bulundu 

Söz konusu ilerleme, Kiev güçlerinin Rusya karşısında daha önce açıkladığı kazanımlarını birkaç gün içinde üç katına çıkardığı anlamına geliyor. Yerel medya, Rusya sınırında bulunan Harkov'da doğuya doğru ilerleyen Ukrayna askerlerinin Rus topraklarına geçtiğini de bildirdi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun Harkov çevresine konuşlandırdığı deniz piyadelerinin yüzde 80'ini kaybettiğini açıkladı.

RUSLAR DOĞRULADI

Rusya Savunma Bakanlığı, İzyum, Balakliya ve Kupyansk'tan askerlerinin geri çekildiğini doğruladı. Moskova, birliklerinin 'yeniden' toparlanacağını belirtiyor ve geri çekilmenin 'taktiksel' olduğunu savunuyor.

Rus devlet haber ajansı TASS'ın aktardığına göre, bu açıklamadan kısa bir süre sonra Harkov'un Rusya tarafından kontrol edilen bölgesinin baş yöneticisi, bölgede halkın Rusya'ya tahliye edilmesini önerdi.

RUSLAR KAÇIYOR

Donetsk'ten sonra Rusya'nın tamamen kontrolü altındaki Lugansk'ta da apar topar tahliye kararı alındı. Rus birlikleri ve aileleri, kendi imkanlarıyla bölgeden kaçıyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER