Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Sakarya'da!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile Sakarya'da bulunan 1. Ana Bakım Fabrikası Müdürlüğünü ziyaret etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Sakarya'da!

Milli Savunma Bakanlığı Arifiye Yerleşkesi BMC İşletmesini ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Vali Çetin Oktay Kaldırım, BMC Savunma Yönetim Kurulu Başkanı Talip Öztürk ve şirket yetkilileri karşıladı.

Burada faaliyetlere ilişkin brifing alan Bakan Akar, savunma sanayi başta olmak üzere dışa bağımlılığın ortadan kaldırılmasının hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yapılan iddialı çalışmalarla savunma sanayide önemli başarılara imza atıldığını bildiren Bakan Akar, "Bunu yaparken bir sürü engel, zorluk vardı. Bir anda olmuyor bu işler. Bunu görmek, bunu takdir etmek, desteklemek lazım" ifadelerini kullandı.

Her şeyin bir anda hazır olmasının mümkün olmadığını, gelişmiş ülkelerin sanayileşme sürecinin de bu şekilde gerçekleştiğine dikkat çeken Bakan Akar, çevresindeki gelişmeler nedeniyle Türkiye’nin etkin, caydırıcı ve saygın bir orduya olan ihtiyacının her zamankinden daha fazla olduğunu kaydetti.

Türkiye’den büyük beklentileri olan dost ve kardeş ülkelerden de bahseden Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Tarihe baktığımızda çok acı serüvenlerimizin olduğunu görürsünüz. 1. Dünya Savaşı’nda parasını verdiğimiz gemileri alamadık. Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra bize açık, örtülü bir takım müeyyideler uygulandı. Dolayısıyla biz 83 milyonluk asil Türk milletinin güvenliğini ve savunmasını birilerinin vicdanına, kararına bırakamayız. Bizim için yerli ve milli savunma sanayi olmazsa olmaz bir ihtiyaç. Bunu getirdiğimiz noktadan inşallah daha da geliştirecek ve büyüteceğiz. Sonuç olarak Silahlı Kuvvetlerimizin ne ihtiyacı varsa karşılayacağız. Hepsini karşılamak mümkün mü? Değil ama azami düzeyde nereye kadar gidebilirsek gideceğiz."

Geçmişte parası verildiği halde bir insansız hava aracının motorunun revizyonunun dahi yaptırılamadığı dönemlerin olduğunu anımsatan Bakan Akar, “Şimdi çok şükür biz SİHA, İHA, zırhlı araç, silah, mühimmat ihraç ediyoruz" dedi.

Savunma sanayide ihracatın önemine de değinen Bakan Akar, "Toplumsal hafızamızda yer alan ibretlik tarihi dersler var. Nuri Killigil’i, Nuri Demirağ’ı unutmayın. Milli Savunma Bakanlığı olarak başından beri ’her şeyi kamu, askeri fabrikalar yapacak, askerler, devletin fabrikaları yapacak’ gibi bir anlayışın içinde olmadık. Öyle bir şey kalmadı artık. Burada önemli olan milletimizin, devletimizin bütün unsurlarının seferber edilip, birbiriyle koordineli şekilde, birbirlerinin işini kolaylaştıracak, destekleyecek şekilde çalışması. Bu manada kamu, özel sektör, üniversitelerimiz dahil hepsi omuz omuza, tek yumruk, vücut olarak çalıştılar, çalışmaya devam ediyorlar. Bu konuda önemli bir mesafe kat edildi. Önümüzdeki dönemde bunlardan ilham alarak çok daha ileri gideceğimize inanıyorum. Çünkü kendimize güven geldi" şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en modern, en ileri teknoloji kullanılan araç, gereç, silahları yapabilecek kapasitesinin olduğunu belirten Bakan Akar, "Bizim kültürel birikimimiz, entelektüel sermayemiz var. Bunları kullanmak suretiyle ülkemize, milletimize yapacağımız ne varsa bunları yapmamız lazım" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde savunma sanayide ulaşılan yüzde 70’lik yerlilik ve millilik oranının önemli bir başarı olduğunu, ancak gidilmesi gereken çok çetin yolların bulunduğunu söyleyen Bakan Akar, "Birliğimizi, beraberliğimizi muhafaza edip bu istikamette ilerlememiz lazım" ifadelerini kaydetti.

Yerli üretim harp araç, gereç ve sistemlerinin Türk Silahlı Kuvvetlerindeki; erinden rütbeli personeline kadar herkesin moral ve motivasyonunu artırdığının altını çizen Bakan Akar, “İnşallah önümüzdeki dönemde bu çıtayı daha da yükseltip milli muharebe uçağımızı yapacağız, Siper hava ve füze savunma sistemimizi yapacağız. Anadolu amfibi hücum gemimiz var. Bu çok ciddi bir olay. Karada, denizde, havada bu asil milletin, memleketin hak alaka ve menfaatlerini sonuna kadar koruyacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Fakat hiçbir zaman rehavete kapılmak yok. Zafer sarhoşluğu çok tehlikeli. İşimizi ciddiye alacak, ciddiyet ve samimiyetle gece-gündüz demeden çalışmalarımızı sürdüreceğiz” aktarımında bulundu.

Arifiye’deki fabrikanın birikiminin önemli olduğunu ifade eden Bakan Akar, "Değişim ve dönüşüm safhasında işçilerimizin, mühendislerimizin tatmin edilmesi, onların rasyonel ve insani bir yaklaşımla ihtiyaçlarının karşılanması hem bireylerin hak ve menfaatleri hem de fabrikanın mevcut şekliyle üretimine devam etmesine destek sağladı" dedi.

Brifingin ardından Bakan Akar ve Komutanlar, fabrikadaki üretime ilişkin muayene, kontrol ve denetimlerin yapıldığı, askerlerden oluşan İkmal, Kalite, Güvence ve Proje Takip Müdürlüğüne geçti. Burada faaliyetlere ilişkin bilgiler alan ve talimatlar veren Bakan Akar, sonrasında fabrikadaki güç grubu test merkezini ziyaret etti.

Bakan Akar, Fırtına obüsüne kaynak yaptı

400 beygirlik Vuran, 600 beygirlik Azra ve Fırtına obüsünde kullanılan 1000 beygirlik Utku motorlarına ilişkin bilgi alan, motor testlerine katılan Bakan Akar, üretimi devam eden yeni nesil Fırtına obüsünün 6. gövde kaynağını yaptı.

BMC tarafından üretilen zırhlı araçların yer aldığı sergiyi de gezen Bakan Akar, burada düzenlenen imza töreni ile üretimi tamamlanan yeni nesil üç Fırtına obüsünün Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimi gerçekleştirildi.


 Fırtına obüslerinin sahada kendisini kanıtladığını belirten Bakan Akar, “Geliştirilmiş ikinci versiyonu ile Mehmetçiğin çok daha önemli işler yapacağından şimdiden emin olabilirsiniz" dedi.

Ordular için personelin yanı sıra manevra ve ateş gücünün de önemli unsurlar arasında yer aldığını vurgulayan Bakan Akar, şu ifadeleri kullandı:

“Fırtınalar bu konuda kendini kanıtlamış silahlardır. Bugüne kadar yaptığımız uygulamalarda kullandığımız silahlar. Son derece memnunuz. Bunun ikinci versiyonu, geliştirilmiş versiyonu ile Mehmetçiğin çok daha önemli işler yapacağından şimdiden emin olabilirsiniz. Bu bizim için de sizin için de gerçekten önemli bir gurur kaynağıdır. Herkesi kutluyorum. Egemenliğimizi, bağımsızlığımızı, hak alaka ve menfaatlerimizi karada, denizde, havada ’ölürsem şehit kalırsam gazi’ anlayışı içinde bizler korumaya devam edeceğiz. Sizler de bu yaptığımız gayretleri kolaylaştırmak için silah araç, gereç mühimmat, teçhizat bunları üretmeye devam edeceksiniz. Dolayısıyla millet olmanın mutluluğunu, imtiyazını hep birlikte yaşayacağız.”

Bakan Akar ve Komutanlar imza töreni sonrasında, BMC tarafından üretilen zırhlı araçların sürüş ve kabiliyetlerinin sergilendiği gösteriyi izledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2021, 15:16

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER