Kendi hücreleri kullanılarak 3D baskı ile kulak nakledildi

Sağlık dünyasında önemli bir gelişme daha oldu. Bir kadına kendi hücreleri kullanılarak üç boyutlu yazıcı ile basılan kulak nakledildi.

Kendi hücreleri kullanılarak 3D baskı ile kulak nakledildi

Bu önemli gelişmenin arkasında yurt dışı merkezli 3DBio Therapeutics ve Microtia-Congenital Ear Deformity Institute yer alıyor. Doğuştan kulak şekil bozukluğu ile doğan kadına takılan ve kendi hücre örnekleri üzerinde 3D baskı kullanılarak hazırlanan kulak, yürütülen klinik denemeler kapsamında bir ilk anlamına geliyor. Firma bu konuda 11 başka hasta üzerinde de denemeler yapılacağını belirtiyor. Alandaki bu önemli ilerleme, spesifik olarak Mikrotia ya da Mikroşia olarak geçen hastalık için önemli bir noktada yer alıyor. Bu hastalık için Doç. Dr. Mehmet Dadacı resmî sitesinde şunu aktarıyor: “Mikroşia, doğuştan kulak kepçesi küçüklüğü, şekil bozukluğu veya olmayışı olarak tanımlanır. Tek veya çift taraflı olabilir. Hastaların çoğunda tek taraflıdır. 6000-8000 doğumda bir izlenir. Oluşma sebebi pek çok faktöre bağlıdır. Bazı enfeksiyonlar (rubella), bazı ilaçlar (talidomid) oluşumunda etkilidir. Normalde dış, orta ve iç kulak olarak 3 yapıdan oluşan kulak yapısında, dış kulağın gelişmeyişi ‘mikroşia’ olarak adlandırılır.”  

Aktarıldığı kadarıyla normalde Mikroşia operasyonlarında kişiler için kaburgadan alınan kıkırdaktan veya sentetik malzemelerden yapılmış kulaklar kullanılıyor. 3DBio Therapeutics ise bölgeden alınan hücreleri laboratuvar ortamında üretiyor ve özel bir üç boyutlu baskı sistemiyle kullanılabilir hale getirebiliyor. Burada kişinin kendi hücresi kullanıldığı için de hazırlanan yapay kulağın vücut tarafından reddedilme ihtimali çok düşük bir seviyede yer alıyor. Bu tarz gelişmeler gelecek için büyük önem arz ediyor. 3DBio Therapeutics gibi firmalar ileride vücudun dış bölümlerini ve daha da ileride vücudun içindeki bazı organları basabilecek hale gelebilir. Hali hazırda bu konuda çalışan başka firmalar da bulunuyor. Ancak hemen her firma halen test aşamasında yer alıyor. Bu tarz gelişmelerin herkese ulaşmadan öne çok sayıda testten geçmesi gerekiyor. 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER